• Türkçe Karakterli Alan Adınızı Yazın
  www.
  • Uluslararası karakterler içerebilen alan adları (IDN), ASCII olmayan karakterleri içerebilen alan adlarıdır. Türkçe için bu karakterler örnek olarak ı,ğ,ü,ş,ö,ç şeklindedir.
 • Önemli

  Internet Explorer, Firefox, opera gibi web tarayıcıları uluslar arası alan adlarını yaygın olarak desteklemektedir. Fakat e-posta desteği henüz bulunmamaktadır. Ya da yeterince desteklenmemektedir.

  Bu yüzden Türkçe karakterli alan adı satın alırken ilk etapta sadece web sitenize erişim için kullanıcağınızı dikkate alınız.

  Türkçe karakterli alan adı nedir ?

  Uluslararası karakterler içerebilen alan adları (IDN), ASCII olmayan karakterleri içerebilen alan adlarıdır. Türkçe için bu karakterler örnek olarak ı,ğ,ü,ş,ö,ç şeklindedir.

  Türkçe karakterli alan adlarının işleyişi.

  IDN standardı alan adlarını birbirine dönüştüren algoritmalar üzerine kurulmuştur. Bu algoritmalar Unicode karakterlerden oluşan alan adlarını standart ASCII karakterlerden oluşan alan adlarına çevirir. Algoritmalar web tarayıcısı üstünde çalışmaktadır ve dolayısıyla bu alan adlarının kullanabilmeniz için sizin ya da web sitenizi ziyaret edecek olan kişinin tarayıcısında IDN desteğinin mevcut olması gerekir.

  Tarayıcılar örnek olarak türkçe.com.tr alan adını talep edildiğinde xn--trke-2oa7j.com.tr şeklinde dönüştürür ve bağlanacağı IP adresini öğrenmek için dns sunucusuna bu dönüştürdüğü alan adıyla sorgulama yapar. Yani ziyaretçi türkçe.com.tr yazdığında aslında xn--trke-2oa7j.com.tr adresine yönlenmiş olur.

  Fiyatlandırma Yeni Kayıt Yenileme Transfer
  .com 8,49 $

  9,99 $

  8,99 $ 6,99 $
  .net 8,49 $

  9,99 $

  8,99 $ 6,99 $
  .com.tr 18,80 $

  24,00 $

  18,80 $ 18,80 $
  .gen.tr 7,49 $ 7,49 $ 7,49 $
  .web.tr 7,49 $ 7,49 $ 7,49 $
  Tüm Hizmetlerimiz için 7/24 E-Posta ve Telefon desteği hizmeti sunulmaktadır.

  Bize ;

  - +90.212.213 12 13 Numaralı Çağrı Merkezimizden.
  - destek@natro.com adresinden e-posta gönderebilirsiniz.
  - http://www.natro.com/HemenDestek/ adresinden destek kütüphanemize ulaşabilirsiniz.

  *  E-Posta destek sistemine gönderdiğiniz e-mailleri lütfen natro.com sistemine kayıt olurken kullandığınız e-mail'den iletiniz.
  Aksi taktirde müşteri doğrulaması yapılamadığından talebiniz işleme alınmayacaktır.

  * Telefon desteğimizden yararlanabilmeniz için IVR sistemimizde Müşteri Numaranızı tuşlamanız gerekecektir.
  Lütfen aramanızı yapmadan önce müşteri numaranızı doğrulayınız.

 •